• Hem
  • Byn
  • Karta
  • Historik
  • Evenemang
  • Arkiv
  • Rädda Ån
  • Förra
  • Gästboken
  •  

    Nu gällande översiktsplan tillåter inte vindkraft på Fängsjö/Storsjöhöjden

    I slutet av november framkom att FORSCA planerar en ny ansökan om storskalig vindkraft i Fängsjö/Storsjöhöjden i Näsåker. Tidigare ansökan avslogs efter sju års process i MMÖD i april 2018.

    Ca sju månader av lättnad och glädje blev det i alla fall.

    29 nov. 2018 bjöd FORSCA in Sollefteå kommuns politiker till ett Information- och diskussionsmöte: ”Förutsättningar för en ny vindkraftsprojektering för Fängsjön och Storsjöhöjden”

    I presentationen framgår att det rör sig om en helt ny ansökan med samråd, MKB och ”hela köret”, som krävs för en ansökan om storskalig vindkraft. Eftersom FORSCAS tidigare ansökan avslogs i MMD rör det sig nu om en ny ansökan.

    I och med den nya översiktsplanen med det pretentiösa namnet: !ÖVERSIKTSPLAN​ ​FÖR​ ​SOLLEFTEÅ​ ​KOMMUN​ ​-​ ​en​ ​kraftfull kommun​ ​med​ ​utsikter​ ​mot​ ​2030″, har vi nu en helt ny situation beträffande nyetablering av storskalig vindkraft och det kan inte råda några tvivel om att det är denna nya plan, som nu gäller:

    DEL 1 Översiktsplan:
    1.7  Upphävanden
    Översiktsplanen ersätter i sin helhet Översiktsplanen från 1991 (fastställd i kommunfullmäktige 1990-08-27).
    Den fördjupade översiktsplanen för Vindbruk, antagen 2008-12-15, upphävs. Notera även att den vägledning som antogs av kommunfullmäktige 2013-04-29 upphävs.

    I den nya nu gällande översiktsplanen, som antogs av Sollefteå kommunfullmäktige 2017-08-28 (§98), står i del 1 sid 24 följande om vad som nu gäller för vindkraft:

    Ställningstagande • Kommunen anser att områdena Aspåsen och Fjällbohög inte längre ska pekas ut som riksintresse för vindbruk.  Kommunen avser inte bevilja ansökningar om utbyggnad av storskalig elproduktion ex. vindbruk, innan en kommunal plan för energiförsörjning tagits fram och beslutats.

    Däremot, i områden som redan är starkt präglat av vindkraft, kan ansökan prövas  (”prövas” ändrades senare till ”beviljas”)  Arbetet med att ta fram kommunens plan för energiförsörjning ska ske parallellt och synkroniseras med det nationella arbete som pågår kring Överenskommelse om elförsörjningen efter år 2025-2030.  Områden som undantas från storskaligt vindbruk pekas ut i översiktsplanen.

    Någon ny plan för energiförsörjning har såvitt jag vet ännu inte ens påbörjats så det kan ta tid innan en sådan dessutom är beslutad. Notera även att i nya översiktsplanen kvarstår Fängsjö/Storsjöhöjden som Riksintresse för vindbruk (i motsats till Aspåsen och Fjällbohög). Ett riksintresse är ju ett nationellt utpekande. Detta innebär inte med automatik att området skall godkännas för exploatering av en kommun. Ansökan skall behandlas i vanlig ordning och helst efter för tillfället gällande planer. Utpekandet kan väl kanske komma att få betydelse när den nya energiplanen i vindkraftsdelen så småningom ersätter den nya översiktsplanen.

    Inte heller kan FORSCA åberopa  ”Däremot, i områden som redan är starkt präglat av vindkraft, kan ansökan prövas”  (”prövas” ändrades senare till ”beviljas”) eftersom området inte är starkt präglat av vindkraft.

    Av ovanstående framgår att denna nya exploateringsansökan inte KAN tillstyrkas av kommunen. Inte om man följer nu gällande översiktsplan i alla fall och det bör man ju göra. Kommunen kan förstås välja att inte följa planen eller att i ett fåfängt försöka att få det att se respektabelt ut, sjösätta en illegal ”vägledning” förbi planen enligt gammal beprövad och väl fungerande metod. (2013) ”Ändamålet helgar medlen”.

    En av kommunens ledande s-politiker och vindkrafthökar John Åberg sade när MMÖDs avslag av Fängsjö/Storsjöhöjden kom i våras:
    – Mark- och miljööverdomstolens dom visar att processen fungerar. Kommunens roll är att utifrån gällande planer bedöma om en plats är lämplig för utbyggnad och därefter tar andra myndigheter såsom Länsstyrelse och miljödomstolarna och prövar om ett projekt uppfyller gällande miljölagar.”
    Han anser alltså här att man skall bedöma efter gällande planer. Och vad vi än anser om gällande plan säger den tydligt: ”Kommunen avser inte bevilja ansökningar om utbyggnad av storskalig elproduktion ex. vindbruk , innan en kommunal plan för energiförsörjning tagits fram och beslutats.”

    John Åberg sade även vid samma tillfälle: ”I och med att vi antog en ny översiktsplan tog Sollefteå kommun också en mycket mer restriktiv hållning till vindkrafts-utbyggnad. Utifrån den nya översiktsplanen anser vi att domen är helt korrekt. (Alltså avslaget på FORSCAs projekt som han intill dess hela tiden röstat för.)

    Det är otänkbart att denna vindindustrietablering skall få tillstånd från kommunen. Det förefaller helt orimligt att kommunen än en gång skulle försynda sig mot en översiktsplan så som skedde med den förut gällande vindbruksplanen FÖP 2008, som så skamlöst åsidosattes med ”vägledningen” år 2013. Resultatet av denna försyndelse har redan åsamkat kommunmedborgare stor sorg. Allt eftersom de monstruösa industrier, som ”Vägledningen” möjliggjorde, börjar torna upp sig och ”kröna” de berg som omger vår vackra ådal, kommer ingen att kunna blunda för det faktum att detta har våra kommunpolitiker aktivt planerat och röstat för. Vilken skam!

    Gör inte om ”misstaget” när och om Fängsjö/Storsjöhöjden skall beslutas! Följ gällande plan denna gång!

    Brita Isaksson

    Lämna en kommentar