Arkiv för april, 2022

Överklagningsbara beslut och Laga Kraft vid ”Layoutsamråd”

tisdag, 26 april, 2022

 

Det beslut som togs 29/1 2020 i Layoutsamrådet  gällande Ranasjö och Salsjö har överklagats till Mark- och Miljödomstolen (MMD) och Mark -och miljööverdomstolen (MÖD) 4 gånger gällande Ranasjö och 2 gånger gällande Salsjö.

Ett ärende, det sista, gällande Salsjö ligger för närvarande i MÖD. Samtliga domar i alla dessa mål säger att besluten inte är överklagningsbara. Detta meddelas UTAN hänvisning till någon lagparagraf, vilket inte är så konstigt eftersom ordet ”Layoutsamråd” överhuvudtaget inte finns i lagen. MMD  har alltså inte kunnat kunna styrka sin ståndpunkt på laglig grund utan har tillgripit  egna godtyckliga och/eller subjektiva  skäl.

Hur definieras ett ”Layoutsamråd”? Jag anser att denna etikett medvetet valts för att vilseleda.  När Krange Vind och Arise bestämde sig för att byta ut de beskedligare ursprungligen tillståndsgivna verken mot monsterdito, gällde det att döpa samrådet till ngt. oskyldigt, okänt, odefinierat. ”Layout” passade bra. Vad är en Layout?

En Layout är en placering, plan, skiss, en ritning eller dylikt. Det är därmed inte den groteska förändringen av själva verken, som det gäller i Ranasjö/Salsjö. Och själva ”Layouten” är dessutom självfallet en sekundär effekt av verksförändringen; monsterturbinerna kan givetvis inte placeras på samma platser och lika tätt som de mindre, ursprungligen tillståndsgivna verken. Det vore därmed ärligare om processen hade kallats ”effektförändringssamråd” eller ”verksförstoringssamråd”. Men detta skulle säkerligen ha väckt mer protester.

Undertecknad har ställt ett antal frågor till Miljöprövningsdelegationen (MPD) och fått följande klargöranden från Länsstyrelsen och Tillsynsenheten.

Tillsynsenheten:

”Om ett beslut inte är överklagningsbart, så vinner det laga kraft omedelbart. Länsstyrelsen anser inte att beslut om layout för vindkraftspark är överklagningsbart. Det beror på att frågan om vindkraftsparkens lokalisering och omfattning redan är prövad, i och med att tillstånd har givits och att tillståndsbeslutet har vunnit laga kraft.” 

(OBS Beslut enligt Miljölagen är överklagningsbara. Tillsynsenhetens motivering ger skrämmande perspektiv; kan vad som helst passera i ett ”Layoutsamråd” bara på grund av att ett ”grundtillstånd” finns? Detta måste vara ännu ett ”feltänk” från Tillsynssenhetens sida.)

 

Länsstyrelsen:

”och efter vad mark- och miljödomstolen och mark- och miljööverdomstolen har kommit fram till i sina domar gör länsstyrelsen tolkningen att detta är beslut som inte är överklagbara. ”

(OBS ordvalet ”tolkningen”. Stöd i lagen saknas. Och OBS inte samma slutsats som länsstyrelsens Tillsynsenhet redovisade.)

 

Så vem har rätt i denna fråga Tillsynsenheten eller Länsstyrelsen?

Kanske har båda fel!!!! Kanske saknar båda LAGLIGHET!

 

Jag väljer att lägga ut hela mailväxlingen, som stöd för ovanstående.

 

Hej,

Ursäkta att svar dröjt lite.

Nu svarar jag för länsstyrelsen, inte miljöprövningsdelegationen.

Flera sådana beslut har överklagats och efter vad mark- och miljödomstolen och mark- och miljööverdomstolen har kommit fram till i sina domar gör länsstyrelsen tolkningen att detta är beslut som inte är överklagbara.

Med vänlig hälsning

 

Daniel Yngsell

Miljöhandläggare

 

Från: Brita Isaksson <tarabrita@hotmail.com>
Skickat: den 16 april 2022 15:02
Till: Yngsell Daniel <daniel.yngsell@lansstyrelsen.se>
Ämne: VB: Frågor om startbesked vindkraft

 

Hej Daniel!

 

Tack för svar.

Anna Y. Bäckman skriver i sitt svar till mig:

Länsstyrelsen anser inte att beslut om layout för vindkraftspark är överklagningsbart.”

Hon härrör alltså detta åter till länsstyrelsen. Var står det uttryckligen att beslut om layout för vindkraftsparker inte är överklagningsbara?

Med vänlig hälsning!

Brita Isaksson

Röån

 

Tacksam för snabbt svar för det fall vi skall gå vidare med detta.

Skickades från E-post för Windows

Från: Bäckman Anna Y
Skickat: den 30 mars 2022 08:45
Till: Brita Isaksson
Ämne: Sv: Frågor om startbesked vindkraft

 

Ber om ursäkt!

Jag missade att uppge mitt namn under svaret. Förhoppningsvis läste du ut det ur mailadressen, men det såg oartigt ut och jag ber därför om ursäkt.

Hälsningar

 

Anna Bäckman

Miljöhandläggare

 

Länsstyrelsen Västernorrland

Besöksadress: Pumpbacksgatan 19

Postadress: 871 86 HÄRNÖSAND

Telefon: 0611-34 92 40

www.lansstyrelsen.se/vasternorrland

För en effektiv digital hantering av ditt ärende:

  • Använd i första hand vår e-tjänst för att lämna in komplettering eller yttrande i ditt pågående ärende.
  • Du kan även använda e-postadress vasternorrland@lansstyrelsen.se
  • Ange ärendets diarienummer i kommunikationen med oss.

 

Så behandlar vi dina personuppgifter

 

Från: Bäckman Anna Y
Skickat: den 29 mars 2022 16:53
Till: ‘Brita Isaksson’ <tarabrita@hotmail.com>
Ämne: Sv: Frågor om startbesked vindkraft

 

Hej Brita!

Jag jobbar visserligen på Miljötillsynsenheten men fråga tre nedan anser länsstyrelsen är den enhetens jobb att svara på. Vi på Miljötillsynsenheten har dock stämt av följande svar noggrant med länsjurist.

 

Om ett beslut inte är överklagningsbart, så vinner det laga kraft omedelbart. Länsstyrelsen anser inte att beslut om layout för vindkraftspark är överklagningsbart. Det beror på att frågan om vindkraftsparkens lokalisering och omfattning redan är prövad, i och med att tillstånd har givits och att tillståndsbeslutet har vunnit laga kraft.

 

Med vänlig hälsning

Från: Brita Isaksson <tarabrita@hotmail.com>
Skickat: den 11 mars 2022 09:32
Till: Länsstyrelsen Västernorrland <lansstyrelsen.vasternorrland@lansstyrelsen.se>
Ämne: Frågor om startbesked vindkraft

 

Hej!

 

Vet ej om det är MPD eller någon jurist, som kan svara på några frågor  om Startbesked för vindkraftverk.

Mina frågor gäller Salsjö vindindustri.

 

  1. Måste exploaterande företag (Arise?) ansöka om Starttillstånd innan verken sätts upp?
  2. Har detta skett?
  3. Överklagande av beskedet i Layoutsamrådet pågår fortfarande. Laga Kraft har väl därmed inte vunnits?
  4. Finns det undantag, som gör att Startbesked ändå kan ges?

 

Tacksam om mina frågor besvaras av någon på MPD. Inte Tillsynsenheten.

 

Med vänlig hälsning

Brita Isaksson

Röån

 

………………………………………………….

 

/Tarabrita

Jacke Sjödin kommer! Om invigningen av reservat- och vandringsled 15/7

onsdag, 20 april, 2022

Invigningskommitténs möte 19/4 hemma hos Britt. Från vänster Oskar, Kerstin, Jessika, Meta, Britt, undertecknads tomma plats och Johan.

I går gästades Röån av Oskar Norrgrann och Johan Rytterstam från länsstyrelsen. Oskar har haft hand om bildandet av Röåforsarnas Naturreservat och Johan har planerat vad som skall ske i reservatet, skötsel m.m. och ser nu till att allt genomförs. Både Oskar och Johan är med och planerar invigningsfesten, som kommer att äga rum fredag 15/7, och de bidrar med massor med initiativ, roliga idéer och praktiska råd. Preliminär tid 13,00 men med möjlighet att gå tipspromenaden från 11.30.

Förutom Jacke kommer även Hervor Sjödin och många lokala musiker. Britt känner de flesta efter många år på spelmansstämmor.

Själva invigningsfestligheterna med bandklippning…kanske av landshövdingen…  tal, underhållning, servering, tipspromenad m.m. planeras till skjutbaneområdet.

Invigningen av den nya vandringsleden “Kraftleden” sker samtidigt.

I Röåns föreningshus kommer vi parallellt men något senarelagt att bjuda in till en konstutställning, ha försäljning av lokalproducerade varor och förhoppningsvis litet underhållning m.m.

Detta blir spännande att planera och genomföra. Eftersom denna fredag infaller under “Junsele återvändarvecka” och än så länge utan andra inplanerade aktiviteter denna dag kan man kanske se fram emot att få välkomna många besökare.

/Kommittén genom Brita

 

 

Ny översiktsplan på gång

tisdag, 12 april, 2022

En ny ÖP för Sollefteå kommun är nu på gång:

Planeringsstrategi – Översiktsplan för Sollefteå kommun, KF 2022-02-28 § 16.pdf (solleftea.se)

 

Om vindkraftsstrategin i nu gällande ÖP från 2017:

Att engagera sig i arbetet med framtagandet av en ny översiktsplan är förmodligen det mest effektiva sättet att proaktivt förhindra etablering av ny vindkraft i en kommun.

Förhoppningsvis kan ett demokratiskt deltagande i arbetet med den nya ÖP, som nu planeras i Sollefteå kommun, resultera i att den fantastiska, negativa inställningen till ny storskalig vindkraft i ÖP -17 bibehålls. Den skulle tom kunna förbättras i det avseendet att förtätningsvillkoret tas bort. Varför skall det vara enklare att ytterligare förpesta tillvaron för lokalbefolkningen i redan högexploaterade områden? Detta villkor var dessvärre den ansvariga handläggaren tvungen att acceptera för att ro antivindkraftinnehållet i hamn.

Ett stort TACK till hen för att hen 3 ggr. åkte upp till Ramsele-Junsele och informerade sig om vår inställning. Givetvis kunde hen inte förhindra redan tillståndsgivna industrier men med vindkraftsstrategin i ÖP-17 satte hen temporärt P för vidare industrialisering av våra berg.(åtminstone i de fall ÖPs innehåll efterlevdes av politikerna, vilket tyvärr inte skedde gällande Vaberget.)

Jag hävdar att denna översiktsplans Nej till ny storskalig vindkraft i praktiken var det som omöjliggjorde Forscas planer på en ny satsning på Fängsjö-Storsjöhöjden. Om detta kan man läsa här: RÖÅN » Blog Archive » Nu gällande översiktsplan tillåter inte vindkraft på Fängsjö/Storsjöhöjden (junselebyar.se).

Och senare Mittvinds planer för Flakaberget. Om detta kan man läsa här: RÖÅN » Blog Archive » Flakaberget m.fl. (junselebyar.se)

/Tarabrita

 

Festlig invigning!!

onsdag, 6 april, 2022

Fredag 15/7 planeras en festlig invigning av Röåforsarnas Naturreservat och vandringsleden Kraftleden. Hervor  och Jacke Sjödin kommer att medverka och det planeras för lokala spelmän. Detta och det faktum att dagen infaller i Junsele Återvändarvecka gör att man kan hoppas på god publiktillströmning.

Själva invigningsceremonin planeras till Röåns skjutbana i omedelbar närhet till de båda ledernas början. Guidade turer  i reservatet under ledning av länsstyrelseexpert kommer att erbjudas.

Därutöver kommer Röåns föreningshus att bjuda på en konstutställning av lokala förmågor, försäljning av olika byprodukter m.m. Tider och program är ännu ej bestämda. Det kan bero litet på vilka artister som kan medverka och vilka som skall invigningstala m.m.

Kaffe och andra drycker kommer att finnas liksom förhoppningsvis mat.

Vi återkommer med mer detaljerade planer längre fram.

/Tarabrita

 

Sollefteå Stadsnät drar fiber till Röån

tisdag, 5 april, 2022

“Vi fortsätter utbyggnaden av fiberbredband i kommunen. I och med det erbjuder vi fastighetsägare på sträckan Tåsjöberg till Tara och Röån att ansluta till vårt fiberbredbandsnät. Erbjudande med avtal är utskickat.”

Läs mer på:  https://www.sollefteastadsnat.se/pages/Vi_Drar_Fiber_Till_Roan

 

/Brita